Indiaa 696x359
Манодж Кумар Бхарті, посол Індії в Україні

Я приїхав до України у вересні 2015 року. Під час мого першого візиту до Міністерства аграрної політики та продовольства мені сказали, що Україна – це продовольчий кошик Європи, і країна хоче експортувати свої продукти також до Індії і там шукає нові ринки збуту. Я тоді запитав: «Що ж ви хочете експортувати до Індії?». Мені відповіли: «Пшеницю та кукурудзу, які ми продаємо по всьому світу». Але я пояснив, що Індія не імпортує цю продукцію у великій кількості і чому б вам не продати туди ту продукцію, у якій там є потреба?

Що ж це за продукція? Тут треба розказати детальніше.

Почнемо з того, що населення Індії складає 1,25 млрд людей. І переважна більшість з них – вегетаріанці. Білки вони отримують з бобових. Щороку Індія виробляє 19-20 млн тонн бобових. Але вживає їх приблизно 24 млн тонн (14 різних видів). Тобто, щороку нам бракує 4 млн тонн бобових, ринкова вартість яких складає $3 млрд. Наприклад, в 2015 році ми імпортували 500 тис. тонн бобових. Загалом щороку ми імпортуємо із Канади бобів на $1,5 млрд. І якщо Канада може в такій кількості експортувати бобові, то чому Україна це не робить? Адже Україна має кращі умови для вирощування — від клімату, до землі. Тим більше тих, хто сконцентрується на популярних для Індії продуктах, очікує частка від ринку загальним об’ємом $3 млрд.

тих, хто сконцентрується на популярних для Індії продуктах, очікує частка від ринку загальним об’ємом $3 млрд

Я дуже радий відмітити, що міністерство прийняло до уваги цей момент. І з того моменту було дуже багато ініціатив як з боку міністерства, так і з боку інших організацій, які побачили, що попит Індії на боби може бути задоволений Україною. У цьому році вперше значну кількість бобових із України було експортовано до Індії. І ця тенденція буде зберігатися в подальшому.

Ministr Indii Podderzhivaet Poshlinu Na Bobovye

Якщо Україна буде розглядати Індію як потенційного партнера у експорті бобових, то цей процесс буде взаємовигідним. Коли ви заглибитеся у деталі виробництва такої великої кількості бобових для експорту в Індію, то стикнетесь з проблемами. Адже, виробникам потрібно знати, продукцію якої якості приймає Індія; звідки отримувати насіння для продукції такої якості; як так переробити урожай, щоб отримати продукцію саме для індійського ринку; які є податки та ввізні мита на бобові в Індії.

Всю цю інформацію можна легко отримувати від індійських бізнесменів, які мешкають в Україні і займаються тут сільськогосподарським бізнесом. Також цю інформацію можна отримувати у відповідних організаціях в Індії. Я не виключаю також можливість спільних україно-індійських проектів у сільському господарстві. Частково вони вже почалися – вирощування індійцями бобових на українській землі.

Відтак вважаю, що є реальна можливість для спільних проектів між великими індійськими компаніями та великими українськими агровиробниками. Крім того, ми вже підписали Меморандум про взаєморозуміння між відповідними міністерствами сільського господарства України та Індії. І якщо в межах цього Меморандуму Міністерство аграрної політики і продовольства України ініціює розробку та фінансування спільних проектів, то ми підтримаємо це.

Хотів би додати також про те, що існує ціла низка стипендій для громадян України, щоб вони їхали до Індії та навчалися там. Щороку уряд Індії для агропрофесіоналів із України надає 25 стипендій по різним напрямкам. Вони називаються програми індійського технічного та економічного співробітництва ITEC. У цьому році уряд Індії пропонує 65 напрямків з підготовки по таким програмам.

Щороку уряд Індії для аграріїв із України надає 25 стипендій

Для повної картинки важливо взяти до уваги наступне. В 2016 році ціни на бобові в Індії стрімко зросли – до 3-4 доларів за кілограм. Нам не вистачало бобових і тому Індія дуже багато імпортувала бобових з-за кордону. Але дивлячись на високі ціни, фермери в Індії почали вирощувати більше одні бобові. Внаслідок цього ціни на них різко впали на початку 2017 року, і навіть до сьогоднішнього дня вони залишаються низькими – приблизно $0,5/кг. Тому уряд Індії запровадив додаткові ввізні мита на бобові. І якщо ви хочете експортувати бобові до Індії сьогодні, то це буде фінансово не вигідно. Адже мита дуже високі, в той час як місцеві ціни дуже низькі.

Але така ситуація не буде постійно. Через те, що фермери в нинішньому сезоні страждали внаслідок низької ціни на бобові, в наступному році вони відведуть менші площі під ці культури. І загальний врожай бобових значно зменшиться. Як результат, ціни в 2018 році знову підвищаться. І у індійського уряду не буде іншого виходу, як знизити ввізні мита, щоб отримати бобові з-за кордону. Цей процес стає циклічним. До речі, певну інформацію можна почерпнути з досвіду Канади, яка залишається найбільшим експортером бобових до Індії, незалежно від того, попит високий чи низький.

53917

Є також сезонні варіації. Ціни на бобові в Індії найнижчі саме з вересня по січень. Але у лютому вони почнуть зростати, і це буде тривати по червень. Тому можна отримати кращу ціну, якщо укладати контракти з березня по червень.

Також важливо відмітити, що населення Індіє щороку зростає на 22 млн. Це половина населення України. Тобто попит на бобові в Індії з часом буде тільки збільшуватися. З іншого боку, площа землі, на якій вирощують бобові в Індії, щороку зменшується. Причина в тому, що для вирощування бобових не потрібно багато вологи, а уряд Індії, навпаки — збільшує площу зрошувальних земель. І на таких землях фермери вже не вирощують бобові. Вони культивують там рис, пшеницю чи кукурудзу, які потребують більше води. Тому місцеве виробництво бобових з кожним роком буде скорочуватися. Саме тому Україну чекає великий потенціальний ринок бобових в Індії.

Україну чекає великий потенціальний ринок бобових в Індії

Є також інші важливі моменти. Зокрема, такі як реєстрація продукції, виробленої в Україні – для того, щоб вона могла потрапити в Індію. Наприклад, деякі аграрії вирощували в Україні зелені бобові і хотіли експортувати їх до Індії. Але їм сказали, що цей продукт не зареєстрований для імпорту в Індію з України. У такому разі Мінагрополітики має вийти з ініціативою, щоб зареєструвати всі види бобових, які вирощуються в Україні, для експорту в Індію.

Також є певні вимоги до фумігації продукції, яка імпортується в Індію. І там теж маємо деякі особливості. Є певні види фумігації, яких вимагає Індія, але які не виконуються в Україні (не відповідають нормам ЄС). Така фумігація, що робиться в Одесі або загалом в Україні, не приймається Індією. Але ми над цим працюємо. Посольство Індії в постійному контакті з відповідними органами як в Індії, так і в Україні. І ми сподіваємося вирішити це питання до наступного сезону.

Але, поки що це не зроблено, розумні бізнесмени знайшли вихід. Бобові експортуються з України відповідно до фумігаційних норм ЄС, потім їх розвантажують в Стамбулі і фумігують згідно індійських вимог. Після цього бобові прямують до Мумбаї чи інших портів Індії. Якщо є попит, то буде знайдено і вихід зі становища. Потрібно тільки розуміти потенціал ринку бобових в Індії і працювати, щоб реалізувати його.

В 2017 році рівень двосторонньої торгівлі між Індією та Україною досяг $2,35 млрд. І це зробило Індію сьомим за розміром торгівельним партнером України. Але з цієї суми Україна експортувала товарів до Індії на суму $1,95 млрд. Україна в торгівлі випереджає Індію на півтора мільярда доларів. 63% експорту з України – соняшникова олія. Тобто обсяг експорту такої олії з України до Індії склав приблизно $1,1 млрд. Але у бобових є потенціал, щоб перевершити навіть цю цифру. Я вважаю,  у бобових є всі шанси стати найпоширенішим продуктом в українському експорті до Індії.

рівень двосторонньої торгівлі може легко наблизитися до $5 млрд

У 2017 році обсяг двосторонньої торгівлі між Індією та Україною вже зріс на 25%. Ми очікуємо, що обсяг торгівлі до кінця року складе приблизно $3 млрд. А якщо Україні використати експортний потенціал бобових, то рівень двосторонньої торгівлі може легко наблизитися до $5 млрд. Індійське посольство чекає, що саме так і буде. Ми готові допомогти  в міру своїх можливостей.