Hen 2649497 1920 696x464

Виробників, яким понад 50% виручки приносить продаж курятини та курячих яєць, пропонують позбавити державних дотацій, а також права бути платниками податку четвертої групи.

Такі поправки внесені до законопроекту № 6776-д, зареєстрованого в парламенті 14 листопада.

Як інформує Всеукраїнська аграрна рада, законопроект був розроблений податковим комітетом Верховної Ради. Але в ході доопрацювання туди вносились суттєві зміни, які можуть «вкрай негативно вплинути на роботу вітчизняного агросектору». Принаймні, з таким твердженням десяток аграрних асоціацій звернулись до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, а також голови податкового комітету ВРУ Ніни Южаніної.

Лобісти наголошують, що рентабельність птахівництва значно відстає від інших секторів. Зокрема, прибутковість виробництва курятини торік становила 4,9%, яєць — 0,6%. Для порівняння, виробництво зерна, соняшнику та сої має рентабельність 37, 62 та 52% відповідно. І при цьому рослинники залишаються платниками податку четвертої групи.

В асоціаціях звертають увагу, що птахівники вирощують на своїх с/г угіддях продукцію, яку потім використовують в якості кормів, «тому належать до класичних платників єдиного податку четвертої групи, і мають сплачувати податок, виходячи з площі сільгоспугідь».

Також владу просять не позбавляти тваринників державної допомоги, адже вони створюють робочі місця на селі, поповнюють бюджет.

Водночас саме птахівники нині є найбільшими отримувачами державної допомоги. Якщо загальна сума виплачених дотацій за перше півріччя склала 1,91 млрд грн, то  809 млн грн із них отримав «Миронівський хлібопродукт» — найбільший виробник курятини, засновником і мажоритарним акціонером якого є Юрій Косюк. Ще 142 млн грн виплачено агрохолдингу «Авангард» Олега Бахматюка.


Аби такого не траплялось, експерти радять встановлювати запобіжники на виплату дотацій. Наприклад, виплачувати одній компанії не більше 150 млн грн.