Коли в Україні святкували Великдень, на іншому кінці світу — на пірсу одного із найбільших портів Єгипту Дамієтте теж згадали про це свято. Паскою, випеченою прямо на камбузі, єгиптян пригощали українські члени екіпажу одного з торгових суден, що прийшло із України.

У квітні українці були в Єгипті вже двічі — частіше, ніж будь-коли. Додає роботи торговим морякам активізація торгівлі між Україною та країнами умовного регіону А4 —  Азії, Африки, Америки, Австралії та Океанії. Нині наша країна торгує із 47 країнами, які розташовані на Африканському континенті, з 39 – в Азії, 28 – в Америці і 9 – в регіоні Австралії та Океанії.

Як свідчить офіційна статистика, за дев’ять місяців 2017 року в порти країн А4 прибуло більше двох третин від всього аграрного експорту із України. Таким чином, за межами Європи та СНД вітчизняні сільськогосподарські експортери за три квартали нинішнього року заробили $7,82 млрд.

Vessel 2091798 1920
Додає роботи торговим морякам активізація торгівлі між Україною та країнами умовного регіону А4 —  Азії, Африки, Америки, Австралії та Океанії

Експортна вітрина: де купують українську аграрну продукцію?

Експортери продовжують нарощувати поставки вітчизняної аграрної та харчової продукції за кордон. Новини хороші — за перші 10 місяців нинішнього року продовольчий експорт України, запевняють в Мінагрополітики, збільшився на 22,7% і досяг $14,7 млрд. При цьому Євросоюз зміг «проковтнути» української агропродукції лише на $4,7 млрд, тобто всього 31,9% вітчизняного продовольчого експорту. Українські чиновники вимушені констатувати: в першу трійку найбільших країн-імпортерів нашої агропродукції входить тільки один представник ЄС – Нідерланди.

в трійку найбільших країн-імпортерів нашої агропродукції входить тільки один представник ЄС – Нідерланди

Очевидно, що щастя українського агровиробника не в Європі. Найбільш динамічні ринки для нас знаходяться на іншій частині світу — в Азії й Африці. Саме там споживають українських продтоварів найбільше. Причому цей показник постійно зростає. Наприклад, у цьому році  деякі (найбільш динамічні) країни Африки і Азії з’їдять удесятеро більше, ніж у минулому році. Зараз частка агропродукції в загальному обсязі українського експорту до Азії перевищує 61%, а до Африки складає усі 67%.

у цьому році найбільш динамічні країни Африки і Азії з’їдять удесятеро більше

Найбільш прибутковим регіоном для українських агропромислових компаній залишається Азія. В країни цього регіону вітчизняні експортери за три квартали поточного року ввезли продовольства на $5,72 млрд.

Зростає також значимість для українських експортерів аграрних поставок в Африку. Зокрема, за 9 місяців 2017 року агроекспорт в цей регіон зріс, за даними Держстату, майже на $0,5 млрд в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Info Agroday 01

ТОП-20 найбільших країн-імпортерів регіону А4 очолює Індія та Єгипет з показниками, що перевершують $1 млрд. За 9 місяців 2017 року вони імпортували української агропродукції відповідно на $1,44 млрд та $1,04 млрд. Ці дві країни є зараз найбільшими споживачами українського агроекспорту у світі.

На незмінно високих позиціях в ТОП-20 другий рік поспіль залишаються Китай та Туреччина. Нині вони, як і в 2016 році, розташувалися на третій та четвертій позиціях загального переліку з показниками $720 млн та $616 млн. До речі, Китай входить зараз в п’ятірку найбільших споживачів українського агроекспорту в світі.

Китай входить зараз в п’ятірку найбільших споживачів українського агроекспорту в світі

Ірану в нинішньому році вдалося витіснити із п’ятірки найбільших імпортерів в регіоні А4 Саудівську Аравію. Заробітки українських експортерів в Ірані зросли за 9 місяців нинішнього року до $432 млн.

Суттєво покращили свої позиції в ТОП-20 імпортерів Туніс та Пакистан, збільшили експорт українських товарів також Ізраїль, Грузія, Лівія, Ірак та Об’єднані Арабські Емірати.

Загалом 20 найбільших країн-імпортерів з’їли за січень-вересень українського продовольства на суму $6,08 млрд або майже 78% всього нашого агроекспорту в регіон А4. Слід відзначити, поки що в ТОП-20 ще не потрапила жодна з країн Американського контенту.

Info Agroday 02

 

 

Продовження огляду. Частина 2.