19 вересня 1974 року в центрі Буенос-Айреса на перехресті двох вулиць вантажівка врізалася в дорогий лімузин, пролунали постріли. З нього вискочили озброєні люди, переодягнені співробітниками комунальної служби. Нападники вбили водія і одного з пасажирів лімузина. Потім витягли ще двох, заштовхали їх в свою машину і зникли в невідомому напрямку. Операція була розіграна як по нотах і увійшла в історію під назвою «Близнюки».

Двома викраденими людьми були брати Хорхе і Хуан Борни – співвласники корпорації Bunge & Born – найбільшого в Аргентині і світі виробника сої, зернових та продуктів їх переробки.

Jorge Y Juan Born
Брати Хорхе і Хуан Борни в полоні у Монтонерос

Їхні викрадачі – ліві радикали з угрупування Монтонерос – сповідували погляди перонізму – ідеології, що виникла в 40-і роки під час правління президента Хуана Перона, як альтернатива лібералізму. В досягненні своєї мети революціонери не гребували нічим. До початку 1970-х Монтонерос зробили цілу серію викрадень відомих аргентинських політиків і нарешті дісталися до великого капіталу.

Звичайно першою в око революціонерам впала найстаріша аргентинська промислова група Bunge & Born. Вже тоді компанія володіла  90 підприємствами з 20-тисячним персоналом, оброблювала 552 тис. га земельних угідь, мала вплив у сфері фінансів і міжнародної торгівлі. У групи було 11 філій в Аргентині та 36 – в інших країнах світу.

Однак, те, що криза – не тітка, швидко зрозуміли навіть ультраліві. Рівно через 10 років черговий послідовник тієї ж пероністської ідеї президент Аргентини Карлос Менем звернувся до Bunge & Born за допомогою у вирішенні чергової економічної кризи. Брати не відмовили.

Кидок через океан

Історія аргентинської корпораціі почалася у 1818 році в Амстердамі, коли бізнесмен Йохан Бунхе створив імпортно-експортну торговельну компанію Bunge Company.  Сімейну справу продовжив його онук Ернесто Бунхе разом зі своїм швагром Хорхе Борном, який емігрував заради такої суперової пропозиції в Нідерланди з Антверпена.

Ystoky
Перша зернотрейдерска компанія Бунхе та Борна, заснована в 1884 році

У 1884 році Бунхе і Борн відкрили зернотрейдерський напрямок свого бізнеса. В 1905-му представництва компанії з’явилися у Бразилії, а в 1918 році діяльність компанії розгорнулася і на найбільшому на той момент сільськогосподарському ринку – в Північній Америці.

Купивши в аргентинських родючих пампасах 60 тис га землі, в 1899 році Bunge & Born побудувала своє перше підприємство харчової промисловості – завод Centenera. А на його основі виникла компанія Molinos – одне з провідних підприємств корпорації.

Zavod Molynos
Найпотужніша компанія корпорації Бунхе і Борна – Molinos

Molinos стала стратегічним партнером для таких гігантів як Danone, Kraft, Nabisco, Nestle та Unilever. В роки найвищого розквіту Bunge на 90 підприємствах корпораціі працювали 37 000 співробітників. Вона стала третім за величиною виробником сої на планеті. У річному обороті компанії ($ 13 млрд) більше $8 млрд займало вирощування і торгівля соєвими бобами, а решта – інше продовольство. Площа земельних угідь досягала 552 тис га.

Muka
Bunge & Born в середині минулого століття стала одним з крупніших в світі переробників аграрної продукції

Все наче йшло за планом. Проте на шляху до свого розквіту як транснаціональної корпорації у Bunge була не тільки успішна торгівля та завойовування нових ніш, але й програші, які наражали на смертельну небезпеку не тільки саму компанію, але і їх засновників.

План ВВ

Осінь 1974 року. Ми знову в Буенос-Айресі. Витягнувши з Ford Falcon de Luxe братів Борн бойовики з Монтонерос зникли у невідомому напрямку. В той же вечір організація взяла на себе відповідальність за викрадення бізнесменів. Умова звільнення шокувала – $ 64 млн. Це було на той час найбільшим викупом в історії людства.

Борнов звільнили через кілька місяців після виплати викупу. Гроші за своїх співвласників заплатила сама компанія. Після інциденту Bunge & Born перевезла свій офіс із Буенос-Айреса в Сан-Паулу, а сама подія через свою резонансність наблизила черговий державний переворот в Аргентині в 1976 році.

Лише через 13 років, в 1987-му суд виніс вирок у справі про викрадення братів. На лаву підсудних сів Маріо Фірменіх – лідер лівих партизан. Він отримав довічне ув’язнення. Переслідування Фірменіха було частиною політики, оголошеної президентом Раулем Альфонсином, коли той вступив на посаду в грудні 1983 року. Він хотів притягти до відповідальності як керівництво партизан, так і воєначальників, які взяли владу в 1976 році.

Montoneros
Рух Монтонерос виступав за ліві перетворення в Аргентины і не гребував викраденнями і вбивствами

Одночасно Альфонсин почав чергові антиінфляційні реформи. Втім, витягнути країну з економічного піке не вдалося. Після деякого поліпшення, економіка знову стагнувала: в 1988 році темп зростання грошової маси був більше, ніж три роки тому. А до 1989 році ціни виросли взагалі на 3079%. ВВП ж падало взагалі на 6,2% на рік.

Навіть нова грошова одиниця аустраль не врятувала Альфонсина від провалу. Тоді на політичну сцену вийшов новий лідер – Карлос Менем, який хоча і був послідовником лівих ідей перонізму, але вирішив, що не варто в черговий раз експериментувати з країною. Він зробив ставку на великий капітал, прийнявши план з порятунку економіки, запропонований Bunge & Born і названий ВВ.

Port V Ba 50 E
Майже все ХХ століття суспільство Аргентини лихорадили політичні перевороти і як наслідок економічні кризи

Продовження історії компанії Bunge & Born читайте тут