Чума і корупція: як врятувати свинарство як галузь

Чому ціни на свинину б’ють нові і нові рекорди? Вона подорожчала в 2017 році наполовину і стає все менше доступною для більшості українців. З усіх сторін нас переконують, що це через африканську чуму свиней (АЧС). Чи правдиві такі твердження? Лише опосередковано.

За даними Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби), з 2012 року по червень 2017 року через АЧС господарства знищили 129 тис. свиней – це 1,9% до нинішнього поголів’я свиней. Приміром, тільки у 2015 році у агрокомбінаті «Калита» через спалах АЧС було знищено 60 тис. голів свиней.

Далі — більше. З жовтня минулого року по жовтень цього року поголів’я свиней зменшилось не через АЧС аж на 690 тис. голів – до 6,76 млн. Щороку свиней меншає на 500 тис. голів. У результаті, на 2018 рік прогнозується, що поголів’я свиней буде найнижчим за весь період незалежності – менше, ніж 6 млн голів. І головна причина такого падіння не тільки АЧС.

ІНТЕРЕСИ ВИРОБНИКІВ СВИНИНИ НЕ ЗАХИЩЕНІ НІ НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ, НІ НА ВЛАСНІЙ ФЕРМІ

Що є причиною занепаду свинарського бізнесу та росту цін на традиційний український продукт? Якщо одним словом, то це корупція. Інтереси виробників свинини не захищені ні на державному рівні, ні на власній фермі.

Ілюзія благополуччя

Почнемо з самого низу – з виробників. В Україні собівартість свинини вища на 50% за країни ЄС. Цей показник ніколи не був предметом гордості власників українських свинокомплексів. Особливо він почав зростати після кількох хвиль девальвації національної валюти. Розберемося — чому?

Gr2

Все досить логічно: купляти оригінальні кормові інгредієнти і ветпрепарати стало дорого. Ціна «оригіналів» вища за вартість будь-якого контрафакта, об’єм виробництва якого постійно зростає, збільшує свою частку на ринку та знаходить своїх покупців. Шахраї нині підробляють все що можна: амінокислоти, премікси, передстартерні комбікорми, антибіотики, вакцини відомих виробників, навіть соєві шрот і макуху. Приміром, в останні для їхнього здешевлення додають подрібнену кукурудзу, спиртову барду та карбамід.

купляти оригінальні кормові інгредієнти і ветпрепарати стало дорого

Поширення також набула практика продажу товарів через систему «відкатів». Тобто, за певну винагороду менеджери господарств можуть закуповувати кормові компоненти і ветпрепарати за завищеними цінами. Ось приклад роботи такої системи. На одному свинокомплексі Харківської області менеджер з постачання систематично отримував гроші за надання переваг певним фірмам-постачальникам препаратів, кормів та послуг. Відповідно матеріалам судової справі, яка зараз розглядається в Чугуївському міському суді Харківської області, на отримані кошти підприємливий менеджер придбав автомобіль Chevrolet Aveo.

Масовість таких корупційних явищ приводить до того, що перевитрати кормів у свинарстві зросли на 30-50%. Тобто, замість 20 грн на 1 кг живої маси тваринники витрачають 25-30 грн. Часто більше — в рази — від необхідного на фермах витрачають на ліки для тварин — до 5 грн на 1 кг живої ваги. Для багатьох панацеєю стали антибіотики, які часто використовуються безконтрольно, що ще й зменшує цінність м’яса. Зрозуміло, коли витрати на вирощування свиней стають більшими за доходи від їх продажу — ферма не може довго працювати.

якщо витрати на утримання свиней стають більшими за прибуток від свинарства — ферма не може довго працювати

Крім закупівель, корупція присутня і в продажах живих свиней, де власник може втрачати на заниженні ваги реалізації. Особливо це спостерігається часто при продажах свиноматок і так званого «санітарного браку». Фальшування показників роботи ферми – поширена практика, бо 90% підприємств і досі не мають належного обліку на свинофермах, планування своїх витрат і доходів. Часто акціонерам агрофірм потрапляють звіти з придуманими показниками – не фактичними, а тими, які б хотіли бачити власники.

Синонім банкрутства

Ситуація погіршується через пасивну політику держави у цьому питанні. З 2012 року держава компенсувала промисловим підприємствам тільки 0,4% втрат від знищених через АЧС свиней. Фактично діагноз АЧС став синонімом банкрутства ферми. Як наслідок, той хто вирощує, часто не чекає підтвердження вироку, а швидко збуває тварин, поширюючи цим смертоносний для свиней вірус по всій країні.

Все більше і більше підприємств ризикують стати жертвами АЧС через безпорадність державних органів, які майже не контролюють епізоотичну ситуацію. Промислова ферма не захищена державою ні в частині компенсації, ні в частині захисту від поширення вірусу. Саме тому щороку кількість тільки зареєстрованих випадків АЧС збільшується вдвічі, поголів’я скорочується, а сама свинина стає дефіцитною.

Gr5

У результаті, ріст цін на свинину веде до чергового зменшення її споживання. За останні три роки воно зменшилось на третину. За даними ФАО, в 2016 році споживання свинини на одного українця склало 14,7 кг при тому, що в країнах ЄС цей показник складає 40,8 кг.

Gr6

Втрата контролю

Зараз свинарство – одна із найменш ефективних галузей в сільському господарстві нинішньої України. Корупція знизу робить цей бізнес малопривабливим. Старі механізми контролю виробництва втрачені, а нові не впроваджені. В неконтрольованому бізнесі, природньо, з’являються можливості збагатитися за чужий рахунок та ті, хто хоче цим скористатися.

Gr1

Власники часто залишаються поза своїм бізнесом або недостатньо глибоко вникають у його специфіку, технологію та не знають критеріїв  оцінки ефективності роботи ферми. З іншого боку, держава залишила свинарів з їх проблемами сам на сам.

держава залишила свинарів з їх проблемами сам на сам

Ціна на свиней не може рости безкінечно, зрозуміло — потрібно знижувати собівартість. Для цього на свинокомплексах має бути автоматизований облік, планування витрат і доходів та їх регулярний  контроль. Західні комп’ютерні програми, що були створені для малих фермерів, такі задачі не вирішують. В українських реаліях необхідно контролювати не тільки тварин, але й людей. І в Україні є такі програми, які купити може собі дозволити кожен свинокомплекс. На перше місце в таких програмах виходить контроль витрат кормів і ветпрепаратів, як в кількісному так і грошовому вимірі. Такі програми не вигідні недобросовісним спеціалістам, але необхідні власникам.

Раджу підприємцям переглянути систему управлінського обліку та тиснути на державні установи і галузеві асоціації, щоб ті забезпечували своєчасну компенсацію збитків від знищення поголів’я постраждалим підприємствам не на 0,4%, а на всі 100%, посилили заходи контролю за поширенням АЧС та взагалі гарантували недопущення поширення цієї хвороби.

Проблеми в галузі не повинні замовчуватися, а навпаки виявлятися і вирішуватися. Тільки так ми зможемо врятувати цілу галузь.

Gr4

Якщо у Вас є щось додати або прокоментувати публікацію у цій рубриці пишіть: chiefeditor@agroday.com.ua