Container Ship Hp 696x435

Афганістан, Туркменістан, Азербайджан, Грузія і Туреччина підписали угоду про створення нового транспортного коридору «Ляпіс-лазур», який з’єднає п’ять держав.

Передбачається, що залізничні колії і автостради з’єднають місто Торгунді в афганській провінції Герат із Ашхабадом, потім з портом Туркменбаши на Каспійському морі. Далі коридор продовжиться через Каспійське море до Баку, потім через Тбілісі на Анкару з відгалуженням в Поті й Батумі, потім – від Анкари до Стамбула. Про це інформує ТАСС.

Консультації про створення транспортного коридору почалися в 2012 році. Утім угоду підписали нещодавно у рамках VII регіональної конференції економічного співробітництва щодо Афганістану.

Угода спрямована перш за все на полегшення логістики транзиту і спрощення митних процедур, бо національні залізничні та автомобільні магістралі вже утворюють значну частину транспортного коридору. Бюджет проекту оцінюють у $2 млрд. Його мета – підвищення економічної інтеграції регіону і збільшення обсягів торгівлі.

Назву транспортний коридор отримав за кольором мінералу лазуриту, який в давнину був одним з головних предметів експорту з Центральної Азії на Близький Схід, в Європу і Північну Африку.

Два роки тому, на тлі російської збройної агресії проти України, військової інтервенції Росії в Сирію та загострення відносин між Росією й Туреччиною, транспортні компанії Китаю, Казахстану, Грузії, Азербайджану і Туреччини підписали в Стамбулі угоду про створення консорціуму для перевезення вантажів з Китаю до Європи в обхід російської території — Транскаспійський транспортний маршрут. За два місяці до проекту долучилась Україна.